Skip to main content

viljapuude ja õunapuude lõikamineViljapuude hoolduslõikus on üks olulisemaid tegevusi, mida aednikud saavad oma viljapuude tervise ja saagi optimeerimiseks teha. Selle protsessi käigus eemaldatakse haiged, nõrgad ja kahjustatud oksad ning luuakse ruumi uute kasvude jaoks. Viljapuude lõikamine on eriti oluline noortele puudele, kuid see on vajalik ka vanematele puudele, et tagada nende heaolu.

Õunapuude lõikamine

Õunapuude lõikamine on üks kõige tavalisemaid viljapuude lõikamise meetodeid. Õunapuude lõikamise hind võib erineda sõltuvalt piirkonnast ja puude arvust. Kuid see protsess on hädavajalik, et tagada viljapuu tervislik kasv, haiguste ja kahjurite ennetamine ning saagikuse suurendamine. Kirsipuude lõikamine on ka üks oluline hooldusprotsess, mis võimaldab puul säilitada oma struktuuri ja anda rikkalikku saaki.

Vanade ja noorte õunapuude lõikamine

Noorte õunapuude lõikamine on oluline esimestel aastatel pärast istutamist, sest see aitab kujundada puu struktuuri ja suurendada selle vastupidavust haigustele ja kahjuritele. Noorte puude lõikamisel eemaldatakse tavaliselt kõik võrsed, välja arvatud 2-3 tugevat võrset, mis hakkavad moodustama puu tüve ja harude struktuuri. Kui noore puu struktuur on korralikult välja kujundatud, on viljapuu tervisliku kasvu jaoks oluline teha korrapärast viljapuude lõikust. Õunapuude lõikus on oluline ka vanematele puudele. Vanade õunapuude lõikamine aitab taastada nende tervist ja saagikust.

Õunapuude lõikamine Harjumaal ja Tallinnas

Viljapuude lõikus on oluline, kuna see tagab puude pikaajalise tervise ja suure saagi. Viljapuude hoolduslõikus hõlmab puude pügamine ja kärpimine, et eemaldada nõrgad, surnud ja haiged oksad. See aitab ka puud tugevamaks muuta ja annab ruumi uutele võrsetele. Viljapuude lõikusega saab vältida puude kroonide liiga tihedaks muutumist, mis võib takistada päikesevalguse ja õhu vaba liikumist läbi puu. See võib omakorda põhjustada haiguste ja kahjurite levikut.